NAZEV_WEBU

Podlaha tvoří v interiéru největší plochu

Ve velké míře tak určuje vzhled místnosti a náladu, která z ní vyzařuje. Při zařizování prostoru je proto důležité výběr podlahy nepodcenit, ale naopak tomuto procesu věnovat dostatek času a péče.

Na trhu najdeme v dnešní době širokou nabídku těchto druhů podlah:

  • laminátová podlaha
  • dřevěná podlaha (masivní či vícevrstvá)
  • PVC či vinyl podlaha
  • marmoleum (přírodní linoleum)
  • koberec
  • korek
  • dlažba

Řekněme, že každá podlaha má své výhody i nevýhody. Určitě záleží pro jakou místnost podlahu vybíráme.

 

Podlaha Výhoda Nevýhoda Kam se hodí?
Laminát

Odolnost

Stálobarevnost

Variabilita pokládky

Cenově dostupné

Napodobování dřevo dekoru

Studené

Tvrdé

Hlučné

Pro každou místnost, kromě koupelny, kde Vás tlačí rozpočet.

Moje osobní doporučení to však není!

Dřevo

Příjemné

Přírodní materiál

Odolné

Teplé

Renovovatelné

Náročnější údržba

Cenově dražší

Obývací pokoj

PVC (vinyl)

Měkké

Příjemné na chůzi

Snadná údržba

Široký výběr

dřevo dekoru


Cenově dostupné


Chemická odolnost
100% vodotěsná

Omezený výběr v uni barvách

Vhodné pro podlahové vytápění

Kuchyň

Dětský pokoj

Koupelna

Marmoleum (přírodní linoleum)

Přírodní materiál

Rychlá renovace

Velká odolnost

Teplé

Široký výběr uni barev

Cenově dražší

Náročnější údržba (na sucho)

Dětský pokoj

Ložnice

Obývací pokoj

Koberec

Příjemné

Teplé

Náročnější údržba

Nevhodné pro alergiky

Kusové asi kamkoli, celoplošné – doporučuji na schodiště
Korek

Přírodní materiál

Teplé

Renovovatelné

Nevhodné do zátěžových prostor – náročnější úprava Spíše na stěnu než na zem
Dlažba

Snadná údržba

Vhodná do zátěžových prostor

Studená

Tvrdá

Chodba

Koupelna 

Technická místnost

Garáž

 

Výhody a nevýhody jsou sečteny. Teď tedy jakou podlahu vybrat? Určitě doporučuji poradit se s odborníkem, nepátrat po internetu, ale zkuste designéra nebo odborníky ve vybraných prodejnách s podlahami. Volba podlahy by se měla odvíjet od toho, do jaké místnosti podlahu vybíráme, jak je prostor frekventovaný, na jak dlouhou dobu s podlahou počítáme a také, jaký máme rozpočet.

Podlaha a barva. Při výběru barvy Vaší podlahy nezapomeňte myslete na zbytek interiéru. Jaká budou okna, parapety, dveře, důležité prvky nábytku. Vše by samozřejmě mělo ladit.

 

Světlé podlahy:

Světlé podlahy odrážejí světlo. Tím se místnost prosvětlí a opticky se zvětší. Světlé barvy jsou symbolem čistoty a klidu a dávají místnosti nadčasovost. V kombinaci se studenými barvami stěn můžete dosáhnout střízlivého účinku. Tmavý nábytek a světlá dřevěná podlaha se velmi dobře doplňují a vytvářejí překvapující účinek. Kromě toho světlé barvy lze velmi dobře kombinovat se širokou paletou jiných barev.

 

Tmavé podlahy:

Tmavé podlahy jsou ideálním výchozím bodem k tvorbě kontrastů. Lze je dokonale spojovat se stěnami ve světlých barvách nebo s jinými tmavými barvami, které se používají ke zvýraznění a k doplňkům. Vyhněte se intenzivní bílé a zvolte odstín bílé, jako je bělavá nebo bílá se slabým nádechem jiné barvy. Věci můžete oživit přidáním barevných doplňků do interiéru. Příliš mnoho tmavých barev může nakonec působit ponuře s menším množstvím světla a nedostatkem atmosféry.

Barvy v tlumeném osvětlení vyvolávají odlišný pocit než tytéž barvy na jasném slunečním světle nebo v umělém osvětlení. Jinými slovy, zdroj světla je v místnosti důležitým faktorem. Světlé barvy světlo odrážení a tmavé barvy světlo absorbují.

 

Podlaha samozřejmě není jen o barvě, ale také například o:

Textuře… 

Pokud máte rádi atmosféru, kterou vytváří dřevo se suky a trhlinami, dírami po červotočích či zářezy po pile, pak jsou pro vás ideální autentické zvětralé podlahy! Tyto podlahy mohou vašemu interiéru dodat rustikální vzhled, ale mohou být stejně tak výrazným doplňkem v moderním či průmyslovém interiéru.

 

Ploše…

Podlahy bez drážek a textury vypadají atraktivně a zároveň minimalisticky. Jsou neutrální a hodí se do každého interiéru. Stručně řečeno, jsou ideální, pokud chcete zdůraznit stěny, nábytek či doplňky.

 

Velikosti prken…

Máte úzkou, dlouhou místnost a chcete, aby vypadala širší? Položte prkna na šířku na místo podélně. Tím se místnost opticky zvětší a rozšíří. Pokud prkna položíte naopak vertikálně, vytvoříte tím v prostoru větší hloubku. Je vaše místnost úzká? Zvolte kratší prkna. Použitím více prken vytvoříte dojem, že je místnost větší než ve skutečnosti.

Úzká prkna s mnoha suky a různorodými barvami mohou způsobit, že velké místnosti budou působit stísněně, ale v menších místnostech dobře vyniknou. Úzká prkna, podobně jako krátká, způsobují, že místnost vypadá větší.

Široká prkna zase dodají vašemu interiéru luxusní vzhled. S širokými prkny se skvěle doplňují zvětralé designy.

 

Spoje…

Podlaha se spoji podél dlouhých stran dodá vaší místnosti směr. Při instalaci prken vertikálně vytvoříte hloubku, zatímco při horizontální pokládce bude místnost vypadat širší. Dáváte přednost tomu, aby byla prkna v místnosti výrazným prvkem? Pak je ideální volbou podlaha se čtyřmi spoji. Podlaha bez spojů je naopak vyrovnaná a neutrální, takže pozornost zaujme podlaha jako celek a ne jednotlivá prkna.

Nesmíte navíc zapomenout na efekt doplňků, jako jsou soklové lišty. Pokud jsou ve stejné barvě jako podlaha, přitahují více pozornosti k jejímu povrchu a zároveň ji opticky zvětší. Pokud dáváte přednost uhlazenějšímu vzhledu, pak je lepší zvolit natíratelné sokly Quick-Step a natřít je ve stejné barvě, jakou mají vaše stěny.

Kdo umí, ten umí. Dejte si pozor při výběru dodavatele nejen podlahy, ale i toho, kdo Vám podlahu skutečně pokládá.

Hodně štěstí!