Už máte doma školáka?


To je tak, když se rozepíšu na své oblíbéné téma na Tchiboblogu.

Návrhy interiérů se zabývám již od roku 2011, dětské pokoje jsou pro mě však stále velkou výzvou i radostí. Dětský svět je tak pestrý a kreativitě se meze nekladou, ale zároveň jsou dána určitá pravidla, která je potřeba dodržet, tak aby se dítě dobře rozvíjelo a rostlo. Například i špatně zvolenou barvou můžeme mnohé zkazit. Jedním z oříšků může být i výběr pracovního stolu pro školáka. Pracovní místo je vždy přímo závislé věku dítěte, jeho výšce a následně i činnostem, které bude dítě na pracovním místě provozovat. Obecně lze říci, že by pracovní místo mělo být flexibilní a snadno udržovatelné. Pracovní stůl by měl být doplněn systémem pro ukládání psacích a výtvarných potřeb, knížek a sešitů a magnetickou tabulí. Pomoct mohou nástěnné police i mobilní kontejnery se zásuvkami, které jsou díky své variabilitě více flexibilní a mnohdy slouží i jako sezení pro dohlížející osobu, která dělá s dítětem úkoly.

Výška pracovní desky

Většina pracovních desek u psacích stolů je ve výšce 72–75 cm. Tato výška je však určena pro dospělou osobu o průměrné výšce 170 cm. Klasické židle mají sedáky v průměru ve výšce 45 cm. Dítě, které jde do první třídy, se výškově pohybuje mezi 122–140 cm a roste. Z toho vyplývá, že optimální cesta vede přes výškově nastavitelný nábytek – nejen židli, ale i pracovní stůl. Výškově nastavitelná pracovní deska by se měla pohybovat v rozmezí od 56 do 76 cm.

Rozměr pracovní desky

Optimální rozměr pracovní desky je 120 x 60 cm, ale počítejme trochu dopředu s tím, že dítě bude mít pravděpodobně počítač nebo notebook a ten část pracovní desky zabere fixně. Osvědčilo se mi pracovat s rozměrem 150 x 70 cm i více, pokud to prostor dovolí. Samozřejmě záleží na aktivitách, které dítko ve svém volném čase dělá. Pokud je to vášnivý modelář, potřebuje svou pracovní plochu daleko větší. Pracovní deska by neměla mít ostré rohy.

Co třeba takto?

 

Materiál

Libovolný! Ale doporučuji odolný vůči škrábancům a bouchancům. Lamino, masiv, dřevotříska. Teplý materiál, určitě ne sklo.

Umístění pracovního stolu

Na umístění pracovního stolu je kladeno několik požadavků, ne vždy však lze vyhovět všem najednou. První dva jsou podle mě zásadní a snažím se je dodržet v každém návrhu dětského pokoje. umístění u okna záda by neměla být otočená směrem ke dveřím dítě by mělo vidět do prostoru a mít přehled o vstupních dveřích, ale nedívat se přímo na ně každé dítě se potřebuje cítit „v bezpečí“, dle feng shui a správného toku pozitivní energie je vhodné umístit židli ke stěně na záda by neměl mířit žádný ostrý roh stěny či skříně (další z bodů feng shui) chaos brání soustředění, věci by měly mít své místo.

Inspirujte se!
Úložné prostory

U pracovního stolu by měl být dostatek úložného prostoru na učebnice, knihy, pastelky a vše potřebné k různým úkonům. Přehledně a při ruce. Kontejner se zásuvkami – nejlépe pojízdný na kolečkách kvůli flexibilitě umístění. Police nad pracovní stůl, v dostatečné výšce, aby dítě na polici dosáhlo vsedě. Magnetické, korkové nástěnky, tabulové nátěry na stěny.

Jak vybrat správnou pracovní židli pro dítě? Na toto téma můžete sbírat inspirace zde.